İrsaliyeli Fatura Basımı

0

İrsaliyeli

İrsaliyeli , satılan ürün farklı bir yere gönderilirken maliye tarafınca onaylanmış, malın teslimi ile ilgili kesilmiş fatura türüdür.
Fatura değeri taşımasının yanı sıra sevk irsaliyesi görevi de taşıdığından yasal olarak mal çıkışı esnasında fatura kesmek yerine irsaliyeli fatura keserek yasal zorunluluğu yerine getirmiş olursunuz.
İrsaliyeli fatura basımı için maliye bakanlığınca, matbaa tarafından istenmesi gereken bazı evraklar vardır. Bunlar şahıs firmaları ve şirketler için farklılık gösterir.

Şahıs firmaları için;
Vergi Levhası
Kimlik Fotokopisi
İmza Sirküleri
Son ayın KDV Tahakkuk Fişi

Şirketler için;
Vergi Levhası
İmza Sirküleri
Son ayın KDV Tahakkuk Fişi

İrsaliyeli Fatura Basımı Çeşitleri:

Sürekli Form İrsaliyeli Fatura Basımı; yazıcısı traktörlü sistem olduğundan kağıdın yürümesi için faturaların yanında delikler bulunur. Faturalar perforaj ile birbirinden ayrıldığı için yazıldıktan sonra kolaylıkla kopmaktadır.

Ciltli İrsaliyeli Fatura Basımı; ciltli irsaliyeli fatura basımı işlemlerinde, irsaliyeli faturalar, numara sırasına göre titizlikle harmanlandıktan sonra ciltlenerek paketlenir. Bu ciltleme farklı şekillerde yapılabilir. Bunlar; üstten tutkallı, yandan veya üstten perforajlı olarak yapılabilir.

Lazer Yazıcıya Uygun Fatura Basımı; son dönemlerde en çok kullanılan ürün lazer yazıcıya uygun irsaliyeli fatura basımıdır. Lazer yazıcıya uygun olan irsaliyeli fatura basımının otocopy kağıdına değil 1. hamur kağıdına yapıldığını belirtelim. Bu kağıt elde yazıldığı zaman bütün kopyaların da ayrı yazılması gerekecektir. 1. Hamur kağıtlar isteğe bağlı olarak renkli kopyalar halinde kullanılabilir.
İrsaliyeli Faturada Kesinlikle Bulunması Gerekenler
Satış işlemini yapan firma ya da kişinin ismi, ticari unvanı, adresi ve bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarası
Alım işlemini yapan şirket ya da kişinin ismi, ticari unvanı, adresi, bağlı bulunduğu vergi dairesi ve hesap numarası
İrsaliyenin kesildiği tarih, seri numarası ve sıra numarası
Gönderilen malın miktarı ve fiyat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here